حفظ رطوبت پوست و ترميم آن

به نظر می‌رسد خواص آنتی ‌اکسیدان عصاره‌ی سبوس برنج که سرشار از ویتامین E یا A است از تمام ترکیبات ویتامین E که تا کنون آزمایش شده است، بیشتر باشد. موثرترین مقدار ویتامین E برای شخص با وزن نسبی 77 کیلوگرم، 560 واحد روزانه است؛ در حالی که مقدار روزانه‌ی تجویزی این واکسن تاکنون 400 واحد بوده است.
ویتامین E آنتی اکسیدانی قوی است که ضمن حفظ رطوبت پوست از چروک شدن آن و پیری زودرس پیش گیری میکند.
به گزارش گروه فضاي مجازي خبرگزاري فارس به نقل از سينانيوز، دکتر کوروش جعفريان متخصص تغذيه و عضو هيئت علمي دانشگاه تهران در خصوص اثرات مثبت مصرف سبوس برنج بر پوست و مو بيان کرد: «ترکيبات فيتواسترول‌ها، توکوترينول‌ها و توکوفرول‌ها به همراه ويتامين (اي) موجود در سبوس برنج آنتي اکسيدان‌هاي بالايي هستند که داراي خواص ضد سرطاني بوده و از ابتلا به بسياري از سرطان‌ها مي‌تواند جلوگيري نمايد.»

وي ادامه داد: «اين ترکيبات به همراه ويتامين (e) در سلامت پوست نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرد و داراي خاصيت ضد پيري و چروکيدگي براي پوست است و مي‌تواند از پيري زود رس پوست جلوگيري نمايد. که اين ترکيبات در تهيه برخي از ماسک‌ها نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرد.»

اين عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در خصوص ارتباط ارتقاء سلامت پوست و مصرف سبوس برنج افزود: «سبوس برنج رطوبت پوست را حفظ مي‌نمايد که از خشکي و ترک و آسيب رسيدن به پوست جلوگيري مي‌کند. مصرف اين ماده مغذي سلول‌هاي مرده پوست را از بين مي‌برد. اسيد سيتريک موجود در سبوس به رشد سلول‌هاي پوست کمک مي‌کند و به علت دارا بودن ويتامين  براي رشد مو بسيار موثر است.»

وي در پايان خاطر نشان کرد: «توصيه مي‌شود افراد دو قاشق مربا خوري سبوس برنج را در غذاي خود اضافه نمايند. مي‌نمايد. فيبر خاصيت جذب بالايي دارد، در صورت مصرف سبوس و هر ماده غذايي که مقدار فيبر بالايي دارند بايد دقت شود که مقدار زيادي مايعات (آب) مصرف شود.»
سبوس برنج به خاطرداشتن ویتامین های گروه ب می تواند بهترین دارو برای زیبایی و شفافی پوست باشد.
سبوس برنج را می توانید به روش های مختلف استفاده کنید. می توانید پودرسبوس برنج را بر روی غذا بپاشید و
 استفاده کنید. افرادی که پوست های حساس و ملتهب دارند و یا افرادی که دارای لک های قهوه ای رنگ  بر روی پوست خود هستند می توانند از دم کرده سبوس برنج استفاده کنند. مصرف سبوس برنج و عسل می تواند سلول های پوست را به خوبی تحریک کند و باعث جوان ترشدن پوست و همچنین سفیدترشدن پوست صورت خواهد شد.
سبوس برنج حاوي ۳ نوع آنتي اکسيدان سالم (تکوفرول، تکوترينول و گاما اري زانول) است و به طور موثر از سلول هاي بدن در برابر تأثير مخرب راديکال هاي آزاد محافظت مي کند.

به نقل از «ehow» اسکوالين خاصيت ضدچروک دارد و توليد کننده کلاژن است.
اين ماده از پوست در برابر نور خورشيد محافظت مي کند.
* علاوه بر از بين بردن چين و چروک، باعث سفت شدن پوست نيز مي شود.*از بروز آکنه پيش گيري مي کند. براي درمان پوست خشک، جوش ريز، آفتاب سوختگي، اگزما و... نيز مفيد است.* غني از ويتامين E است
ترمیم پوست با برنج
کاربرد ویتامین B : این ویتامین در مواردی که فرد تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد بسیار مفید است، چرا که تجویز خوراکی و موضعی آن ترمیم پوست را سرعت می‌بخشد.